Macron’dan Odessa ve Kiev çıkışı: Savaşa müdahil oluruz

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün, parlamentoda partilerin temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantı sırasında Macron’un, Ukrayna’ya asker gönderme olasılığına açık olduğunu söylediği ifade edildi.

Toplantıda bulunan Fransız Komünist Partisi Temsilcisi Fabien Roussel, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Macron’un kendilerine, Fransa’nın Ukrayna-Rusya savaşına müdahalesini tetikleyebilecek senaryoyu anlattığını belirtti. Roussel’a göre Macron, “Rus ordusu Kiev veya Odessa’ya doğru ilerlemesi durumunda Fransız ordusu doğrudan müdahale etmek zorunda kalabilir.” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı’nın, parti temsilcilerine, Ukrayna’daki Rus birliklerinin olası saldırı yönlerine ilişkin haritalar gösterdiğini kaydetti.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi’nin Temsilcisi Manuel Bompard, “Toplantıya endişeli geldim; daha endişeli ayrıldım.” dedi.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi’nden Jordan Bardella ise, Macron’un yaklaşımında hiçbir kısıtlama ve kırmızı çizgi olmadığını belirtti.

MACRON, UKRAYNA’YA ASKER GÖNDERMEYİ DIŞLAMIYOR

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rus işgaline karşı mücadelesinde Ukrayna’yı desteklemek için atılacak yeni adımlarla konusunda geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Rusya’nın yenilgiye uğratılmasının Avrupa’da güvenlik ve istikrar için vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Ukrayna’ya asker göndermek ihtimal dışı değil. Bu aşamada sahaya asker gönderme konusunda bir fikir birliği yok. Hiçbir şey dışlanmamalı. Rusya’nın kazanmaması için yapmamız gereken her şeyi yapacağız.” demişti.

Rusya ise, Macron’a tepki göstererek, Batı’nın Ukrayna’ya asker göndermesinin topyekun savaşa neden olacağını söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x